Veszélyes anyag kerül a levegőbe
Alzheimer-kórt okozhatnak a levegőben szálló magnetit részecskék – állapította meg egy ausztrál kutatás.
A Sydney-i Műszaki Egyetem munkatársai összefüggést találtak az Alzheimer kialakulása és a magnetitrészecskék belélegzése között. Utóbbiak tulajdonképpen vasoxid ásványok, és nagy mennyiségben vannak jelen a gépjárművek kipufogógázaiban.
A szakértők a memóriavesztést és végzetes kognitív hanyatlást okozó degeneratív betegséggel foglalkozó kutatások ellenére még mindig nem igazán tudják, mi okozza az Alzheimer-kórt. Mára ismert, hogy a kór – a korábbi nézetekkel szemben – kevésbé öröklődik, és inkább más módon, környezeti ártalmak révén alakul ki.
Az Alzheimeres esetek kevesebb mint egy százaléka öröklődik, így valószínűbb, hogy inkább a környezet és az életmód játszik kulcsszerepet a betegség megjelenésében”
– mondta a tanulmány egyik szerzője, Cindy Gunawan.
A magnetitek összegyűlnek az agyban
Korábbi kutatások már megállapították, hogy a szennyezettebb területeken élő emberek körében nagyobb arányban fordul elő Alzheimer-kór. Az egyik gyakori szennyezőanyag a magnetit, amely a szén égetésével járó ipari folyamatok során kerül a levegőbe. A kutatók megállapították, hogy az Alzheimer-kórban elhunyt betegek agyában nagyobb mennyiségben van jelen magnetit, mint a betegségben nem szenvedőkében.
Ezeket az összefüggéseket szem előtt tartva Gunawan és kollégái elkezdték vizsgálni, hogy mit tesz a légszennyezés az Alzheimer-kórra hajlamos és nem hajlamos egerek agyával, valamint az emberi idegsejtekkel.
A tudósok négy hónapon keresztül magnetitből, vasból, valamint dízeles szénhidrogénekből álló nanorészecskéknek tették ki az egereket, és megállapították, hogy az Alzheimer-kórra hajlamos csoportban megnőtt a betegséggel összefüggésbe hozható amiloid típusú agyi plakkok képződése, valamint viselkedésbeli változások, például rövid távú memóriavesztés és tájékozódási zavar jelentkeztek. Utóbbiak mind az Alzheimer gyakori tünetei.
Ezen eredményeken túl a kutatók azt is megállapították, hogy mind az egerek, mind az emberi idegsejtek immunválaszokat (gyulladást, oxidatív stresszt) produkáltak a magnetittel szemben, a folyamat pedig szintén hozzájárulhat a kognitív betegség kialakulásához.
Rengeteg embert érinthet a probléma világszerte, további kutatások szükségesek
Mivel világszerte rengeteg ember él iparilag szennyezettebb területeken, és a magnetitek a nem Alzheimeresek agyában is összegyűlnek, fontos lenne megismerni ennek az anyagnak az egészségügyi hatásait, vélik a kutatók. Az Environment International című folyóiratban közzétett tanulmány is ezt a kérdést boncolgatta. A kutatások következő lépcsőfoka az lesz, hogy megnézzék, milyen hatással van a magnetit a kognitív funkciók egészére, és ezúttal olyanokat is vizsgálni fognak, akik nem szenvednek Alzheimer-kórban. (via origo.hu)
Fotó: Freepik