Belföld

Revizor: „A közönsége harmada nem fizet a Nemzeti Színházban”

40 forint: ennyi minisztériumi támogatás jutott a Nemzeti Színház minden egyes nézőjére. A 2,9 milliárddal támogatott repertoár 129 milliós jegybevételt hozott – a Nemzeti Színház 2023-as beszámolója szerint a közönsége harmada nem fizet a megtekintett előadásért. Erről a Revizor közölt beszámolót.

27.140 forint: ennyi állami támogatás jutott a Nemzeti Színház minden egyes nézőjére. Legyen az kultúraközvetítő céllal ingyen biztosított vagy nyomott árú, háromezer forintos jegy, az állam huszonhétezer-egyszáznegyven forintot tett hozzá, hétszáz forinttal többet, mint a megelőző évben.

Ehhez az kellett, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) 2.685.619.789 forint működési alaptámogatást nyújtson és a színháznak tavaly 98.722 nézője legyen, ezek hányadosa az egy főre jutó átlag, a huszonhétezres összeg. Mind a két feltételhez érdemes ugyanakkor kiegészítéseket tenni: a támogatáshoz is, a nézőszámhoz is.

Egyrészt nem csak ennyi volt a Nemzeti Színház összes tavalyi állami támogatása. További 200 milliót kapott a Madách Nemzetközi Színházi Fesztivál megrendezésére, 45 milliót a tavaly júliustól a színház által kezelt Jászai Mari Színészház működtetésére (melyből 11,1 milliót költött el) és 4,2 milliót az Ádámok és Évák ünnepe megrendezésére. Még 3,4 milliót a 2022-es fenntartói működési többlettámogatásából hozott át 2023-ra, így a tavalyi adóévben összesen 2,9 milliárd pályázati, támogatási pénzt költhetett el. Másfelől a 99 ezer nézőből a beszámoló szerint a fizető nézők aránya 66,8%. Tehát míg 34 ezer néző színházi élményhez jutását finanszírozta az állam a kultúraközvetítés jegyében, 65 ezer néző volt annyira kíváncsi a nemzet színházára, hogy teljes vagy kedvezményes árú jegyet váltson egy előadására. Ez az arány rosszabb, mint a megelőző évben, amikor 72,3% volt – számolt be a Revizor.

Címlapkép: Vidnyánszky Attila. Máthé Zoltán/MTI

(via szinhaz.online)

Tetszett a cikk? Ossza meg ismerőseivel vagy szóljon hozzá!

Közbeszéd

Közbeszéd | Hírek, tények és vélemények

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük