Belföld

Nagy fordulat az egészségügyben: készül a rákmegelőző gyógyszer

További vizsgálatokat indokolnak a kemoterápiában való alkalmazásuk érdekében. A Tomszki Műszaki Egyetem (TPU) tudósai új szerves vegyületeket szintetizáltak, amelyek ígéretes daganatellenes hatással rendelkeznek. Ezek az anyagok a prosztata-adenokarcinóma, a petefészekrák és az emlőrák kezelésére szolgáló új gyógyszerek kifejlesztésének alapjává válhatnak – írta meg a Pravda.

A kifejlesztett vegyületek különlegessége nagy hatékonyságukban rejlik: a rákos sejtek növekedésének gátlásához a meglévő gyógyszereknél alacsonyabb koncentrációjú anyagra van szükség. Mint az egyetem sajtószolgálatának közleménye pontosítja, ez gazdaságosabbá és potenciálisan kevésbé toxikussá teszi az új vegyületeket.

A vizsgálatot kinonok – biológiai aktivitásukról ismert szerves vegyületek – alapján végezték. Az ilyen anyagokat az orvostudományban már alkalmazzák tuberkulózis-, malária-, antimikrobiális és daganatellenes szerekként, valamint gombaölő szerekként. A TPU kutatói azonban tovább mentek, és az 1,4-naftokinon fluoroszulfát-származékait szintetizálták, majd elektrokémiai és biológiai tulajdonságaikat tanulmányozták.

„A szintetizált vegyületeket prosztata-, petefészek- és emlőrákos sejtvonalakon tesztelték. Az eredmények magas daganatellenes aktivitást mutatnak, és további vizsgálatokat indokolnak a kemoterápiában való alkalmazásuk érdekében” – osztotta meg a Science.rf-fel Evgeny Plotnikov, a Kémiai és Biomedikai Technológiák Kutatóiskolájának docense, a tanulmány egyik társszerzője.

Az eredmények azt mutatják, hogy a vegyületek egyes mintái citotoxicitásban (a rákos sejtek károsítására való képesség) felülmúlják a kereskedelmi forgalomban lévő platinaalapú gyógyszereket, amelyeket ma már aktívan alkalmaznak a klinikai gyakorlatban.

A másik fontos feladat, amelyen a  tudósok dolgoztak, a szintetizált anyagok hatóanyag-tartalmának meghatározására szolgáló módszer kidolgozása volt.

„Ez a módszer lehetővé teszi számunkra, hogy garantáljuk, hogy a gyógyszerek megfelelnek a minőségi előírásoknak és a farmakológiai követelményeknek” – mondta Elena Korotkova, a TPU Természeti Erőforrás Mérnöki Iskola Vegyészmérnöki Tanszékének vezetője.

A vizsgálatban a TPU több tanszékének munkatársai vettek részt, köztük a Természeti Erőforrás Mérnöki Iskola, az Új Termelési Technológiák Mérnöki Iskolája és a Kémiai és Biomedikai Technológiák Kutatóiskolája.

A projekt az Orosz Tudományos Alapítvány támogatásával valósult meg, és az eredményeket az International Journal of Molecular Sciences című, mértékadó folyóiratban tették közzé.

Címlapkép: Pixabay

(via magyarhirlap.hu)

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Közbeszéd

Közbeszéd | Hírek, tények és vélemények

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük