Kardosné Gyurkó Katalin: a 13. havi nyugdíj visszaállításának üzenete az idősek megbecsülése
A 13. nyugdíj visszaállításának legfontosabb üzenete az idősek megbecsülése – hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztosa csütörtökön az M1 aktuális csatorna műsorában.
Kardosné Gyurkó Katalin elmondta, a kormány 2020-ban döntött a 13. havi nyugdíj visszavezetéséről, amellyel a cél az volt, hogy megbecsüljék azok a nyugdíjasokat, akik sokat tettek azért, hogy a fiatalabb nemzedékek most jobban élhessenek.
A miniszteri biztos fontosnak nevezte, hogy a legnehezebb, a leginkább rezsivel terhelt időszakban kapják meg a juttatást a nyugdíjasok, akiknek lehetőségük van az összeget akár a családjukra, az unokáikra is költeni. A 13. havi nyugdíj ugyanakkor a megbecsültséget is kifejezi -mutatott rá.
Elmondta: 2025-ben a juttatás központilag 535,9 milliárd forintot tesz ki, és átlagosan 485 ezer forintot jelent egy-egy nyugdíjas számára.
Hulák Zsuzsa, az Idősek Tanácsának tagja azt mondta, a karácsony utáni időszakban óriási segítség a 13. havi nyugdíj.
Ismertetése szerint 13. havi nyugdíjat kapnak az öregségi nyugdíjban részesülők és azok, akiknek nyugdíjhoz hasonló ellátást folyósítanak, például korhatár előtti, rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást. Összesen harminc tételben foglalható össze az, hogy ki milyen jogcímen kapott ellátásához kapja meg a 13. havit – tette hozzá.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában Kardosné Gyurkó Katalin a vidéki otthonfelújítási program idősek számára való kiterjesztéséről azt mondta, nagyjából 3000 olyan település van, ahol ezt a támogatást igénybe lehet venni.
Amennyiben a fiatalok együtt élnek az idősekkel, akkor akár mind a ketten is felvehetik a támogatást, amiből már egy komplett korszerűsítést is meg lehet valósítani, mert például a falusi csok-ot is hozzá lehet csatolni
– hívta fel a figyelmet a miniszteri biztos, felidézve: a kormány maximum 3 millió forintos támogatást nyújt egy 6 millió forintos felújításhoz, tehát 50 százalékos önrész kell hozzá.
Hulák Zsuzsa elmondta, ezt a támogatást ötezer főnél kisebb településeken vehetik igénybe a nyugdíjasok. Úgy fogalmazott, hogy ennek a programnak óriási jelentősége van, mivel minden idős ember vágya az, hogy saját otthonában éljen, és ahhoz ad segítséget ez a támogatás, hogy ez az otthon egészséges és biztonságos legyen.
Címlapkép: Pixabay (illusztráció)