Belpol

Válság, történelmi mélypont: Most érkezett a szörnyű hír a magyar gazdaság állapotáról

A magyar ipar történelmi mélyponton van, a KSH friss adatai szerint az ipari termelés 2023-ban 5,5%-kal, 2024-ben pedig további 4%-kal csökkent, így 1990 óta először fordul elő, hogy két egymást követő évben is visszaesés tapasztalható – írta a Közbeszédnek küldött közleményében Korózs Lajos, az MSZP elnökhelyettese.

Az MSZP szerint a kormány elhibázott politikája, amely az országot a külföldi multicégek összeszerelő üzemévé tette, súlyosan hozzájárult ehhez a helyzethez.

A Központi Statisztikai Hivatal pontosította a múlt heti gazdasági adatokat, amelyek megerősítik a magyar ipar mély válságát. Az ipari termelés 2023-ban 5,5%-kal csökkent, 2024-ben pedig további 4%-kal esett vissza, így 1990 óta először fordul elő, hogy két egymást követő évben is csökken a termelés.

„A járműipar, amelyre a kormány gazdasági stratégiája nagy mértékben támaszkodott, jelentős visszaesést szenvedett el, a teljes járműipari termelés 21%-kal esett, ezen belül a gépjárműgyártás 30%-kal, az alkatrészgyártás pedig 17,5%-kal csökkent” – írta Korózs Lajos.

Az MSZP politikusa szerint mindez azt bizonyítja, hogy a kormány részéről hibás döntés volt Magyarországot a külföldi multicégek összeszerelő üzemévé tenni, miközben a hazai kis- és középvállalkozások érdemi támogatása elmaradt.

„A túlzott külföldi kitettség miatt az ipar sérülékennyé vált a globális gazdasági ingadozásokkal szemben” – írta.

Korózs Lajos szerint különösen aggasztó az akkumulátorgyártás helyzete, amely a kormány egyik kiemelt stratégiai ágazataként volt beharangozva.

„A számok azonban mást mutatnak, 2023 decemberében az akkumulátoripar 51%-kal kevesebb terméket állított elő, mint egy évvel korábban. Ez a drasztikus visszaesés egyértelműen jelzi, hogy a kormány által erőltetett iparpolitikai irány nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket” – fogalmazott a szocialista elnökhelyettes.

Az MSZP álláspontja szerint az iparstratégiát új alapokra kell helyezni.

A baloldali párt úgy gondolja, hogy a hazai kis- és középvállalkozások megerősítése, az innováció támogatása és a diverzifikált iparszerkezet kialakítása nélkül Magyarország továbbra is kiszolgáltatott marad a külső hatásoknak.

Az MSZP szerint a fenntartható gazdasági növekedéshez olyan hosszú távú iparstratégiára van szükség, amely biztosítja a stabil munkahelyeket és elősegíti a technológiai fejlődést.

Címlapkép: Pixabay (illusztráció)

Ezeket olvasta már?

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük