Most jött a hír az önkéntes nyugdíjpénztárakról: rekorder volt a 2024-es év
Több szempontból is rekordot hozott a tavalyi év a hazai önkéntes nyugdíjpénztáraknál: amellett, hogy az általuk kezelt vagyon is új csúcsra emelkedett, minden portfóliónál jelentős mértékű reálhozamot könyvelhettek el a tagok.
Nemcsak a lakosság megtakarításainál és hiteleinél hozott új csúcsokat 2024, hanem az önkéntes nyugdíjpénztári szektor is szállította a rekordokat – derül ki az eddig nyilvánosságra hozott adatokból.
A Magyar Nemzeti Bank napokban megjelent, pénzügyi számlákra vonatkozó statisztikái szerint a nyugdíjpénztári díjtartalékok állománya 2934,1 milliárd forintra emelkedett december végére, ami közel 15 százalékos emelkedést tükröz éves alapon. Ebből nagyjából 339 milliárdot tett ki a magánnyugdíjpénztárakban felhalmozott összeg, miközben az önkéntes nyugdíjkasszák állományát is tartalmazó egyéb pénztári díjtartalékok mennyisége – 15,2 százalékos növekedést követően – új csúcsra, 2600 milliárd forint közelébe emelkedett.
Egyre többet fizetnek be a pénztártagok és a munkáltatók is
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) nemrég megjelent, legújabb szektorelemzése alapján szintén nem lehet az önkéntes nyugdíjpénzárak teljesítményére panaszkodni: a szervezethez tartozó pénztáraknál 2024-ben 15,6 százalékkal, 2200 milliárd forint fölé emelkedett a kezelt vagyon, ami szintén új rekord.
„A teljes szektorra vonatkozó, részletes jegybanki statisztikákra ugyan még pár napot várni kell, de az eddig közzétett adatokból már most is egyértelmű, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak által kezelt vagyon új csúcsra emelkedett 2024-ben, úgy, hogy a portfólió éves bővülésének mértéke egész biztosan két számjegyű volt” – nyilatkozta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Hozzátette: az önkéntes nyugdíjkasszák vagyonának tempós növekedése egyrészt annak köszönhető, hogy évről évre nőnek a tagi és munkáltatói befizetések a pénztáraknál, másrészt annak, hogy a pénztári hozamok is kedvezően alakulnak – utóbbiban persze a tőkepiacok jó tavalyi teljesítménye is szerepet játszott.
Húsz százalék feletti hozamok is előfordultak
A Magyar Nemzeti Bank által összesített adatok alapján kivétel nélkül nagyon meggyőző hozamokat értek el a hazai nyugdíjkasszák: még az idősebb, közvetlenül nyugdíj előtt álló tagoknak ajánlott klasszikus (vagyis legkevésbé kockázatvállaló) portfólióknál is sikerült 5-8 százalékos, éves hozamokat elérni, ami a 2024-es, 3,7 százalékos inflációt figyelembe véve érdemi reálhozamot jelent.
A nagyobb kockázatvállalás mellett futó portfólióknál viszont még ennél is jóval szebb számokat szállítottak a kasszák: az OTP Nyugdíjpénztárnál például a „Dinamikus” névre keresztelt portfólió közel 21,2 százalékos, éves hozamot ért el tavaly, de a „Növekedési” portfólió hozama is meghaladta a 16,6 százalékot.
Az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztárnál – ahol egyébként öt portfólióból választhatnak a tagok, kockázatvállalási hajlandóságuktól függően – a „Lendületes” nevű portfólióval 16,8 százalék körüli éves hozamot lehetett elérni, ami szintén figyelemre méltó teljesítmény.
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár ESG Dinamikus nevű portfóliója szintén nagyon szép, 22,8 százalékos hozamot szállított tavaly a pénztártagoknak, de a „Lendület” nevű portfólióval is 18 százalék feletti hozamot lehetett elérni.
Gondozásmentes megtakarítások
Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításnál leginkább az adott évi befizetések 20 százalékát kitevő, de legfeljebb 150 ezer forintnyi adóvisszatérítést szokták említeni fő vonzerőként, pedig több más fontos előnye is van ennek a nyugdíjcélú megtakarításnak.
“Így például nem szabad megfeledkezni az alacsony költségszintről, illetve arról sem, hogy egy jól átlátható konstrukcióról van szó, amelynél ráadásul magával a befektetéssel nem is kell foglalkozniuk a tagoknak, mindössze az élethelyzetüknek, illetve a kockázatvállalási hajlandóságuknak leginkább megfelelő befektetési portfóliót kell kiválasztaniuk” – hívta fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Címlapkép: Pixabay (illusztráció)