A hatóságok szerint is hiba volt elküldeni a kórházból a férfit, aki végül Szlovákiába taxizott egy életmentő műtétért
A hatóságok szerint is hibáztak a mentők, amikor elküldték a kórházból a férfit, aki végül Szlovákiába taxizott egy életmentő műtétért, írja a Blikk. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vizsgálata megállapította, hogy a beteg panasza alapos, mert az idős férfi többek között
- nem kapott beutalót a tatabányai kórház sürgősségi osztályára,
- nem gondoskodtak a szállításáról sem, illetve
- nem rögzítették, hogy milyen vizsgálatokat hajtottak végre rajta, vagy hogy mi a jövőbeni teendő.
2023. november 1-jén lánya kíséretében nagy hasi fájdalmakkal ment be egy komáromi orvosi ügyeletre egy férfi, ahonnan vizsgálat nélkül küldték el. Ekkor lánya taxival átvitte a komárnói kórházba, ahol bélcsavarodást diagnosztizáltak, és életmentő műtétet hajtottak végre rajta. A műtét során kiderült, hogy Attila bele egy 9,5 centis szakaszon begyulladt és befordult volt.
Az ügyben kérték a történtek kivizsgálását az ügyeletet szervező Országos Mentőszolgálattól – valamint 3,5 millió forint kártérítést –, de az OMSZ szerint minden rendben zajlott, ezért a mentőszolgálat elutasította a peren kívüli megegyezést.
A vizsgálat szerint „az ügyeletes orvos a beteget megvizsgálta és képalkotó diagnosztika elvégzése céljából a megfelelő egészségügyi intézménybe utalta, illetve megjegyezték, hogy mindezt a beteg és a hozzátartozója a helyszínen elfogadta, és a szükséges tájékoztatást megkapták”.
A férfi lánya azt mondta a Blikknek, hogy „az ügyvédem szerint többek között sérült édesapám ellátáshoz, tájékoztatáshoz és emberi méltósághoz való joga, amivel megsértették a személyiségi jogait. Ráadásul az Etikai Bizottságnál hiába kezdeményeztük az etikai eljárást, válaszra sem méltattak minket.” Ezután keresték meg a népegészségügyi hatóságot, a férfi 6 millió forint sérelemdíj megfizetése miatt pert is indított a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.
„A háziorvost és az asszisztenst is lelkiismeretes, jó szakembernek ismerték meg a munkatársak” – közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR-vezetője. Emellett megjegyezte, hogy a hatósági eljárás nem zárult le, így amíg az meg nem történik, „kategorikus megállapítás az ügyben nem tehető”.
Hogy milyen eljárásról van szó, azt nem fejtette ki, ugyanakkor a népegészségügy vizsgálata azt tartalmazza, hogy fellebbezésre nincs lehetőség. (via telex.hu)
Címlapkép: Pixabay