Belföld

A Samsung akkugyárából származott a gödi utcákat ellepő, csatornákból feljövő „fehér hab”

Hatósági eljárást nem indítottak a cég ellen, mintha természetes dolog lenne, hogy a közcsatornába egy veszélyes vegyi anyagokkal dolgozó üzem szennyezőanyagot juttat – számolt be az Átlátszó.

Hosszas levelezés és adatigénylés benyújtása kellett ahhoz, hogy végre kiderüljön: a gödi csatornákból januárban felhabzott anyag a Samsung akkumulátor-gyárából származott. Januárban a havária-eseményről a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. hivatalosan csak annyit közölt, hogy „tűzeseteknél használt oltóanyag” került a csatornába. A Göd-ÉRT Egyesület viszont pontos tájékoztatást kért a szennyezés eredetéről és az elvégzett vizsgálatokról. A katasztrófavédelmi hatóság hallgatott. Végül a Vízmű árulta el, hogy a „habképző anyag” a Samsung gyárából jutott a gödi csatornahálózatba. Hatósági eljárást nem indítottak a cég ellen, mintha természetes dolog lenne, hogy a közcsatornába egy veszélyes vegyi anyagokkal dolgozó üzem szennyezőanyagot juttat.

Január 23-án néhányan azt hitték Gödön, hogy esik a hó, s végre hógolyózhatnak a gyerekek. De a város több pontján megjelenő furcsa fehér habról gyorsan kiderült, hogy szó sincs hóesésről: az anyag a szennyvízcsatornából származik, s vízaknák fedlapján keresztül habzik fel az utcákra. A fehér habról készült fotók kikerültek különböző a Facebook-oldalakra, a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV) pedig még aznap közleményben tudatta, hogy megkezdték a habzás kivizsgálását és a csatornahálózat átöblítését.

[visual-link-preview encoded=”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″]

Néhány nap múlva egy kissé bővebb tájékoztató is megjelent a gödi önkormányzat honlapján. Eszerint a DMRV mintát vett a habból, egyeztetett a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósággal, s megkezdte a probléma kivizsgálását. Közlésük szerint „a habzást

a kommunális csatornahálózatba jutó, tűzeseteknél használt oltóanyag okozta,

aminek a térfogata vízzel és levegővel érintkezve a sokszorosára képes növekedni.” Közölték azt is, hogy „a Dunakeszi Szennyvíztisztító Telepen a technológia kezelte a beérkező anyagot, működési problémát sem ott, sem a befogadó Óceánárok-pataknál nem okozott.”

A csatornába jutott anyag eredetét nem akarták elárulni.

(Via Átlátszó)

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük