Érdekes dolog derült ki a gazdag fiatalok befektetéseiről
A nagy vagyonnal rendelkező privátbanki ügyfelek nyitottak a szolgáltatóváltásra, ez a trend akkor fog igazán felerősödni, amikor a generációváltással a nagy vagyonok átkerülnek a fiatalabb korosztályhoz – hangzott el a Capital W és a Wood & Company mai sajtóeseményén. A számok azt mutatják, hogy a fiatalok egyre kevésbé hisznek az olyan hagyományos befektetésekben, mint a részvények és kötvények, és sokkal nyitottabbak az alternatív befektetések iránt.
Varga-Szilágyi Péter, a Capital W ügyvezetője (Wood & Company) a társaság mai sajtóeseményén a fiatalabb vagyonos korosztály változó befektetési szokásait emelte ki előadásában:
- Egyre szofisztikáltabbak az ügyfelek, főleg az 5-10 évvel ezelőtti állapothoz képest. A globális számok azt mutatják, hogy a vagyonosabb ügyfelek portfólióinak fele van hagyományos eszközökben, a többi alternatív eszközben. Ez utóbbiba sorolják az ingatlant, műtárgybefektetéseket, árupiaci befektetéseket vagy éppen a hedge fundokat. A magyar privátbanki portfóliók kissé konzervatívabbak, az alternatív és ingatlan befektetések aránya itthon 6-7% körül lehet, a hagyományos befektetések vannak túlsúlyban.
- A befektetők már kevésbé ragaszkodnak a meglévő privátbanki szolgáltatójukhoz, a PwC egy felmérése szerint a befektetők 46% tervezi, hogy szolgáltatót vált a következő 12-24 hónapban, 39%-uk pedig már szolgáltatót váltott az utóbbi 3 évben. Sokan azért döntenek a váltás mellett, mert alternatív befektetéseket, kriptót keresnek, és ezt általában új szolgáltatóknál találják meg.
- Kitért a generációváltás kihívásaira is, csak Amerikában 84 000 milliárd dollárnyi vagyon átörökítéséről van szó. A legtöbb privátbanki vagyon a baby boomerek kezében összpontosul világszerte, azonban a szolgáltatóknak a jövőben nagyobb hangsúlyt kell fektetniük az „örökösökkel” való kapcsolattartásra és az ő befektetési attitűdjeinek megismerésére – tette hozzá Varga-Szilágyi Péter.
- Érdekes adat, hogy a fiatalabbak kevesebb részvényt tartanak, a 21-42 éves korosztály nagy része ezt azzal indokolja, hogy nem vár átlag feletti megtérülést a részvény- és kötvénypiacokon. Minél több pénzed van és minél fiatalabb vagy, annál kevésbé hiszel a hagyományos befektetési eszközökben – emelte ki a felmérések eredményeit. Az alternatív eszközökön belül azonban az ingatlan, magántőke, kripto befektetések egyre nagyobb hangsúlyt képviselnek.
- Mindezek mellett a fenntartható befektetések és az ESG is fontos befektetéssé vált, 2018-2022 között a fiatalok körében megduplázódott a fenntartható befektetések portfólión belüli aránya. A 21-42 éves korosztály körében a műgyűjtés is egyre attraktívabb lehetőség, az ebben a korosztályban megkérdezettek 66%-a rendelkezik a portfóliójában műtárgy befektetéssel.
- A vagyonos ügyfelek számára a személyes kapcsolat még mindig fontos, ha a szolgáltatóval való kommunikációról van szó, de a gazdagabbak 15%-a már a személyes és robottanácsadást is használja a döntéshozatalban – hangzott el.
Petr Benes, a Wood & Company Wealth Management igazgatója elmondta, hogy ezek a trendek nagyjából minden piacon hasonlóak, a Wood & Company elsősorban a vagyonos magánügyfelekre és intézményi szereplőkre koncentrál, minden jelentősebb eszközosztályban rendelkeznek saját termékkörrel.
Varga-Szilágyi Péter a fentiek mellett kifejtette: az utolsó jóváhagyást várják a cseh és magyar felügyeleti szervektől arra, hogy diszkrecionális vagyonkezelést folytathassanak Magyarországon is. A magánügyfelek mellett a bizalmi vagyonkezelők számára is foglalkoznak vagyonmenedzsmenttel
– tette hozzá.
Fotó: Pixabay
(via portfpolio.hu)
Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!