Belföld

Ez most komoly? Miért nem tudjuk lecsavarni a kupakokat a palackokról

Egy szabályozás szerint a műanyag palackok csavaros kupakját rögzíteni kell a palackhoz, vagyis a kupak nem választható el teljesen az üvegtesttől. De ki találta ezt ki? Mi értelme van ennek? Utánajártunk.

Ezt az Európai Unió 2019-ben elfogadott irányelve, az ún. Egyszer használatos műanyagokról szóló irányelv (SUP – Single-Use Plastics Directive) írja elő. Az irányelv célja, hogy csökkentse az egyszer használatos műanyagok okozta szennyezést, különös tekintettel az óceánokban és tengerekben található hulladékra.

A szabályozás lényege és célja

1. Hulladékcsökkentés:
A műanyag kupakok az egyik leggyakrabban előforduló szeméttípus az óceánokban. Az Európai Bizottság szerint a tengerekben található műanyag hulladékok körülbelül 80%-át egyszer használatos műanyagok teszik ki, amelyek között kiemelkedően gyakran szerepelnek a palackkupakok. A kupakok könnyűek, így a szél és víz könnyen elsodorhatja őket, jelentős környezeti károkat okozva.

3. Felelős fogyasztói magatartás ösztönzése:
Azáltal, hogy a kupak nem válik le a palackról, csökken annak az esélye, hogy az emberek véletlenül elhagyják vagy szándékosan eldobják.

Ki találta ki ezt a rendszert?

Az ötlet a környezetvédelmi szakértőktől és jogalkotóktól származik, különösen az Európai Unió környezetvédelmi bizottságától. Az EU 2018-ban kezdett el komolyan foglalkozni az egyszer használatos műanyagok problémájával, majd 2019-ben fogadta el az Egyszer használatos műanyagokról szóló irányelvet. Az irányelv számos más terméket is szabályozott, például műanyag szívószálakat, evőeszközöket és fültisztító pálcikákat.

Az iparági szereplők, például a műanyag palackokat gyártó cégek, kaptak egy határidőt arra, hogy alkalmazkodjanak a szabályozáshoz. A gyártóknak 2024-ig kellett biztosítaniuk, hogy minden újonnan gyártott palack rögzített kupakkal rendelkezzen.

Milyen döntések állnak a háttérben?

Az Európai Unió döntéseit az alábbi fő szempontok vezérelték:

1. Környezetvédelmi szempontok:
Az irányelv közvetlen célja, hogy csökkentse a műanyagszennyezést, és ezzel óvja a bolygót. A műanyag hulladék jelentős részét a mindennapi életben használt egyszer használatos termékek adják, amelyek nagy része elkerüli az újrahasznosítást.

2. Globális nyomás:
A műanyagok elleni harc nemcsak Európában zajlik, hanem globális szinten is. Az EU ezzel a szabályozással példát akart mutatni más országoknak, hogy ők is tegyenek lépéseket a műanyag hulladék csökkentése érdekében.

3. Technológiai fejlesztések ösztönzése:
Az iparágat arra kényszerítette a szabályozás, hogy új megoldásokat találjon a palackok és kupakok tervezésére. Ennek eredményeként olyan innovációk születtek, mint a rögzített kupakok, amelyek könnyen nyithatók és zárhatók, miközben a palackhoz kapcsolódnak.

Bár a szabályozás célja nemes, a fogyasztók részéről kritikák is érkeztek:

– Kényelmetlenség:
Sokan panaszkodnak, hogy a rögzített kupakok használata kényelmetlen, és nehezebb őket rendesen kinyitni vagy visszazárni.

– Gyártási költségek:
A gyártóknak át kellett állítaniuk a gyártási folyamatokat, ami kezdetben költséges volt. Ezeket a költségeket részben a fogyasztókra háríthatták.

– Tudatossági hiány:
Sokan nem értik, hogy miért szükséges ez a változás, ezért neheztelnek a szabályozásra.

Címlapkép: Bernhardt Bettina/ Közbeszéd

(via profitline.hu)

Ezeket olvasta már?

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Közbeszéd

Közbeszéd | Hírek, tények és vélemények

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük