Fájni fog Magyarországnak, ha bevezetik, de mégis hová vezet ez?
Drágulhat a hitelfelvétel, Magyarország egyes településein szigorúbb feltételek jöhetnek.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter nemrég ismertette, hogy milyen eszközökkel őrizhetnék meg a települések az önazonosságukat. Az önkormányzatok kezébe adott lehetőségek szabályozhatják a beköltözések számát és dinamikáját. Egy előkészítés alatt álló szabályozási koncepciót ismertetett, amely lehetőséget biztosíthat bizonyos önkormányzatok számára az ingatlanvásárlás feltételeinek szigorítására.
A money.hu szakértője azt vizsgálta, milyen hitelpiaci hatásokat eredményezhet, ha az önkormányzatok törvényi felhatalmazás alapján korlátozásokat vezetnének be. Az előkészítés alatt álló szabályozás szerint az érintett települések – különösen a budapesti agglomerációban, valamint a Balaton és a Velencei-tó környékén – eszközt kaphatnak arra, hogy:
- korlátozzák az ingatlan adásvételét a nem helyben élők számára,
- kiterjesszék az elővásárlási jogot,
- feltételekhez kössék az ingatlanvásárlást és a lakcímbejelentést,
- helyi adózási kötelezettségeket állapítsanak meg.
Az intézkedés célja, hogy megakadályozza a települések arculatának drasztikus átalakulását, amelyet a nagyszámú beköltözés okozhat.
Mindez komoly hatással lehet a hitelpiacra is. Ha ugyanis csökken az ingatlanok forgalomképessége, az ingatlanok eladása hosszabb időt vehet igénybe, ami óvatosabb hitelezési gyakorlatra kényszerítheti a bankokat a szóbanforgó településeken.
„Amikor egy bank úgy látja, hogy egy adott településen nehezebb vagy hosszabb idő alatt lehet értékesíteni az ingatlanokat, óvatosabbá válik. Ilyenkor a hitelbiztosítéki értéket még alacsonyabbra becsülheti a piaci árhoz képest. Ez a gyakorlatban pedig azt jelenti, hogy bizonyos településeken jóval magasabb önerőt is kérhet a hitelt nyújtó pénzintézet az ingatlan megvásárlásához az MNB által megengedett maximális finanszírozási aránynál (20% önerő, 80% hitel)” – mondta Korponai Levente, a money.hu szakértője.
A bankok hitelezési gyakorlata eddig is figyelembe vette az ingatlan földrajzi elhelyezkedését és hosszú távú értékállóságát annak aktuális piaci értéke mellett. Az új szabályozás életbe lépése esetén a lakáshitelekhez való hozzáférés nehezebbé és költségesebbé válhat az érintett településeken.
A törvényjavaslat részletei még kidolgozás alatt állnak, és várhatóan további egyeztetések előzik meg a végleges döntést.
A bankok finanszírozási aránnyal kapcsolatos gyakorlatáról bővebb információ a money.hu tudástárában érhető el.
Címlapkép: Pixabay, illusztráció
Olvassa a Közbeszéd cikkeit a Facebookon és a Google hírei között is!
Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!