Gazdaság

Könyvbemutatót nyitott meg Matolcsy György: A pénz jövője, a jövő pénze

Hiánypótló tanulmánykötet jelent meg az MNB és a METU gondozásában – értesült a Közbeszéd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóközleményéből.

Fenntarthatósággal és pénzügyi tudatossággal foglalkozó könyvsorozatot indított tavaly a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Budapesti Metopolitan Egyetem (METU). A sorozat legújabb kétrészes tanulmánykötete a „A pénz jövője, a jövő pénze” címet viseli, melynek ünnepélyes könyvbemutatójának a jegybank adott otthont. Az eseményen Matolcsy György és Kocziszky György méltatta a szerzők hiánypótló munkáját, majd a szerzőkkel folyatatott kerekasztal-beszélgetés során számos érdekesség is elhangzott.

A fenntartható felzárkózásról, a pénzügyi tudatosság fontosságáról, a pénz jövőt formáló szerepéről 59 szerző 33 tanulmányát tartalmazó kétrészes kötet jelent meg a Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködésében. A pénzügyek változása folyamatos a mai globális szinten zajló gazdaságban, így e hiánypótló tanulmánykötet is kizárólag a társadalmi, gazdasági, pénzügyi és környezeti kihívások rendszerszemléletű elemzésével és értelmezésével készülhetett el. A pénzt jellemző komplexitást megragadva az írások kitérnek a pénz történelmi összefüggéseire, a környezeti fenntarthatóságra, a digitális forradalom jelentőségére és a pénzügypolitikai innovációkra, továbbá az egyéb tudományszegmenseket érintő határterületi kérdésekre is. A tanulmányok fontos elemei lehetnek a pénz jövőjéről és a jövő pénzéről szóló szakmai útkeresésnek.

Az ünnepélyes könyvbemutatót Matolcsy György köszöntője nyitotta meg. A jegybak elnöke kiemelte, hogy korunkat a rövid távú kihívások mellett a megatrendek alakítják. Ezek közül a legmarkánsabbak: a permanens technológiai forradalom, az egyre gyorsuló klímaváltozás, a geopolitikai változások, illetve Eurázsia trendszerű felemelkedése. Hozzátette, a pénz jövője és a jövő pénze a szemünk előtt formálódik. A célzott pénzteremtés, a pénzügyi innovációk, a digitalizáció és a zöld szempontok pénzügyi előretörése mind azt mutatja, hogy új korszak küszöbén állunk, és minden gazdaság maga kell hogy megtalálja saját válaszát a kihívásokra. „A receptek eltérőek lehetnek, de a siker kulcsszavai bizonyosan a tehetség, a tudás, a technológia és a tőke lesznek” – tette hozzá a jegybank elnöke.

A Budapesti Metropolitan Egyetem rektora beszédében a pénz változásának folyamatosságára hívta fel a figyelemt. Kocziszky György szerint a pénz, illetve annak különböző tárgyiasult formái – a kagylótól az érmékig és a papírpénzig – végig kísérték az emberiség történetét. A jelenkori fejlett gazdaságokban egyre nagyobb szerepet kapnak a digitális fizetési módok és eszközök és olyan új fogalmak jelentek meg, mint a digitális pénz, a kriptovaluta, központi banki digitális valuta vagy az azonnali elszámolási rendszerek. A fizetőeszközökbe vetett hit azonban továbbra is fontos szerepet játszik: a bizalom, a tisztesség, a kiszámíthatóság és az egyensúly fogalmak nem változhatnak.

Kolozsi Pál Péter, a tanulmánykötet szerkesztője a METU Pénzügyi Innovációs Kutatóközpont igazgatója beszédében összegezte, hogy miért fontos, hogy ez a kötet itt és most jelenhetett meg. A jegybanki és az egyetemi közeg és ezek összefonódása, „a tudás kritikus tömege” meghatározó alapja volt a tanulmányok elkészültének. Az elmúlt évtized pedig szükséges volt ahhoz, hogy azok a kérdések, amelyek pénz alapvető karakterével kapcsolatosak, meg lehessen válaszolni. A tanulmányok egymást támogatják és egymást megtámasztják, így alakítva ki az egységet a két kötetben.

A kerekasztal beszélgetés során Kolozsi Pál moderálásával Seregdi László, a MNB szabályozási főosztály felügyeleti tanácsadója, Varga Bence, a MNB felügyeleti osztály felügyeleti tanácsadója és Várgedő Bálint, a MNB fenntartható pénzügyi elemzési osztály elemzője osztották meg gondolataikat a tanulmányokról.

Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd

Ezeket olvasta már?

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük