Gazdaság

Nyugdíjasok áfa-visszatérítése 2025: Megszólalt a szakértő, ezt jobb, ha tudod

Február 22-i évértékelő beszédében a miniszterelnök bejelentette, hogy „a nyugdíjasok számára a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek esetén az év második felében egy bizonyos havi összeg erejéig, vissza fogjuk téríteni az áfát”. Szerinte az áfacsökkentés a kereskedelmi láncok profitját növelné, ezért nem ezt a kézenfekvő megoldást választják, hanem a személyes áfavisszatérítést, mert „az viszont biztosan azoknak jut, akiknek szánjuk”.

Ennek kapcsán küldött részletes elemzést a Közbeszédnek Dr. Farkas András, a NyugdíjGuru News alapítója.

A pontos részletek még nem ismertek, pedig a végrehajtás sok nehézségbe ütközhet, néhányat a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete máris felsorolt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a könyvelők aggályait késedelem (azaz érdemi megfontolás) nélkül hangulatkeltésnek minősítette, és közölte, hogy „a nyugdíjasok nagyon egyszerűen, a boltban történő fizetéskor, egy az azonosításhoz szükséges, erre a célra kialakított kedvezmény kártyával vehetik igénybe a kedvezményt. Az azonosítást és a fizetést követően a nyugdíjasnak semmilyen egyéb teendője nem lesz, a visszatérítés összege ugyanis automatikusan, utalás (jogosult bankszámlájára) vagy készpénz formájában a rendszeres nyugdíjjal együtt fog megérkezni”.

Február 24-én a nemzetgazdasági miniszter további részleteket jelentett be, eszerint a kormányzat úgy tervez, hogy „minden hónapban lesz a visszatérítésnek egy felső összege, ami valahol 10-15 ezer forint körül lehet havi szinten”.

Ez a bejelentés nagyon kedvező, hiszen így egy nyugdíjas éves szinten 120-180 ezer forint plusz juttatásban részesülhetne (idén a második félév során 60-90 ezer forint plusz pénzt kaphatna), ami éves szinten jóval magasabb összeg, mint amit például a nyugdíjprémium maximális összege, 80 ezer forint jelenthetne.

Kérdés persze, hogy honnan teremthető elő minderre a költségvetésben a 300-450 milliárd forint (féléves szinten 150-225 milliárd forint) plusz fedezet.

A tervek szerint „a 2,5 millió érintett kártyát fog kapni, a vásárlásuk során minden termék vonalkódját ismerik a rendszerek, és tudják, hogy melyik élelmiszerkategóriákra vonatkozik az áfa-visszatérítés”. A miniszter hangsúlyozta, hogy az államkincstárnál minden információ megvan a nyugdíjasokról. A kedvezmény kártya bevezetésén már „hónapok óta dolgoznak”.

Nem lenne mégis egyszerűbb egy rendkívüli „áfa-könnyítő” nyugdíjemelés bevezetése?

A ránézésre is nagyon bonyolult – bár a kormányzat idézett bejelentései szerint könnyen megvalósítható – részleges áfa-visszatérítés helyett nem lenne egyszerűbb és célszerűbb egy rendkívül „áfa-könnyítő” nyugdíjemelés végrehajtása olyan összegben, amilyen összeget a tervezett speciális áfa-visszatérítés révén a nyugdíjasok megsegítésére szánnának?

Ha például azt feltételezi a kormányzat, hogy a 2,5 millió jogosult (nyugdíjasok és nyugdíjszerű ellátásokban részesülők) minden hónapban 10 ezer forint áfa-visszatérítésre lenne jogosult, ez 5,0% rendkívüli nyugdíjemelésnek felelne meg (2,5 millió x 10 ezer Ft x 12 hónap / 60 Mrd Ft – ez utóbbi összegbe kerülhet idén 1 százalékpontnyi nyugdíjemelés).

Ha az a feltételezés, hogy 15 ezer forint lenne az átlagos havi áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak, akkor az 7,5%-os pótlólagos nyugdíjemelésnek felelne meg.

Az ilyen rendkívüli nyugdíjemelés mértéke az említett mértékek fele lenne, ha csak a második félévre, 2025. júliusától számítanánk a feltételezett visszatérítési összegeket.

Az ilyen módon beépítendő pótlólagos emelés közel fele persze azonnal vissza is kerülne a költségvetésbe, hiszen beépülne a nyugdíjasok mindennapi vásárlásaiba a plusz összeg, amelynek adótartalma (áfa, kiskereskedelemi adók, extraprofit adók, jövedéki adók és így tovább) azonnal állami bevételként jelentkezne, amiből máris fedezet lenne teremthető a következő nyugdíjemelésekhez.

Esetleg nem lenne még egyszerűbb egy „áfa-könnyítő” rendkívüli nyugdíjprémium kifizetése?

A személyes áfa-visszatérítés bonyolult logisztikát igénylő terve helyetti rendkívüli áfa-könnyítő nyugdíjemelés nem az egyetlen lehetséges megoldás.

A kormányzat úgy is dönthetne, hogy az elszabadult élelmiszerárakra (hiszen nem csak a zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek drágultak fájdalmas mértékben, hanem a legtöbb mindennapi élelmiszer is) tekintettel rendkívüli áfa-könnyítő nyugdíjprémium kiosztását rendeli el, amelynek egységes összege lenne: éves szinten 120.000 – 180.000 Ft közötti összeg.

Hangsúlyozom, ennek az összegnek is közel a fele szinte azonnal visszakerülne a költségvetésbe adóbevételként, miközben a nyugdíjas vásárlóerő erősítése miatt a keresleti oldalról képes lenne pörgetni a magyar gazdaságot.

Áfa-visszatérítés bonyodalom-mentesen

A személyes és részleges nyugdíjas áfa-visszatérítésnek, az ehhez tervezett kedvezmény kártya kiadásának, használatának, a visszaélések megelőzésének, a visszatérítés keretösszege méréséhez és az eseti visszautalásoknak vagy azoknak havonta a nyugdíj összegéhez történő hozzáadásának még nem ismert, és a gyakorlatban még nem is tesztelt a logisztikai háttere, ellenben akár az „áfa-könnyítő” nyugdíjemelés, akár az „áfa-könnyítő” nyugdíjprémium azonnal eljuttatható lenne a jogosultak számára a megbízhatóan működő, létező eljárási rendszerek révén.

Mindenesetre bármilyen módon is valósul majd meg az áfa-visszatérítés, a nemzetgazdasági miniszter által említett nagyságrendben (havi 10-15 ezer forint, azaz összességében féléves szinten 150-225 milliárd forint, éves szinten 300-450 milliárd forint) olyan plusz jövedelemhez juttatná a nyugdíjasokat, ami közel fölérne egy 14. havi nyugdíjjal.

Címlapkép: Pixabay

Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is!

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük