Siralmas: a „haldokló Nyugaton” 25 ezer, Magyarországon 8 ezer euró egy pedagógus éves átlagbére
Ami első ránézésre csupán technikai kiigazításnak tűnik – hogy a pedagógusok megszűnnek közalkalmazottnak lenni -, az azt jelenti, hogy elvesztik eddigi védett státuszukat és önállóságukat.
A státusztörvény tovább ront a munkakörülményeken az iskolákban, egy csomó tanár megválik a hivatásától, nő a heti maximális munkaidő, egy hónappal meg lehet hosszabbítani a tanévet és csökken a szakszervezetek alkuereje – tehát nagyon is elképzelhető az „agyelszívás”.
A szakma már így is jelentős emberhiánnyal küszködik, és legalább ötezren helyezték kilátásba távozásukat arra az esetre, ha a Fidesz megszavazza a jogszabályt. Az összmunkaidő az érdekvédelem szerint pont azért bővül, hogy pótolni lehessen a hiányzó munkaerőt. Eközben az állami iskolákban az oktatók Európában szinte páratlanul keveset keresnek.
A pedagógus átlagbér a földrészen évi 25 ezer euró volt, Magyarországon nyolcezer.
A tanárok a keresetet tekintve jelentős hátrányban vannak a hazai közszféra hasonló képesítést igénylő munkaköreihez képest is. Ráadásul magas az infláció a vásárlóerő hanyatlása folytán szintén tiltakozásra ösztökél. (via Huppa.hu az Euobserver nyomán)
Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!