Válságban Németország, és most jöhet a neheze
Németországot egykor Európa gazdasági motorjaként emlegették, mára azonban ezzel a motorral komoly gondok vannak, a hírekben naponta találkozhatunk a német ipar szenvedéséről szóló beszámolókkal. Az energiaárak emelkedése, a globális verseny kiéleződése és az elöregedő társadalom mind olyan nehézségek, amelyek hozzájárulnak az ország iparának a lejtmenetéhez – írja Gajda Mihály, a concordeblog.hu oldalán.
Demográfiai kihívások
Az egyik fő probléma, amire nehezen talál megoldást az ország, az elöregedő társadalom, ez gondot okoz a munkaerő és a kereslet szintjén is. Az elmúlt évtizedekben a képzett német munkaerő hiányát részben kelet-európai bevándorlókkal pótolták, részben a munkaerő-intenzív tevékenységek Kelet-Európába költöztetésével igyekeztek javítani a helyzeten.
De most már ez sem elég. Németországban a munkaképes korú népesség 2035-ig várhatóan 7-11 százalékkal csökkenhet. Hiába emelik a nyugdíjkorhatárt, évente átlagosan 480 ezer fő munkaképes korú bevándorlóra lenne szükség ahhoz, hogy a csökkenést ellensúlyozzák.
Drága lett az energia
A másik fő probléma az európai energiaválság. Az orosz-ukrán konfliktus kitörése óta a földgáz és a villamos energia ára 4-6 szorosa az amerikainak. Mivel Európa jelentős LNG-importra szorul a háború kitörése óta, az európai árszint a – szintén LNG-t importáló – ázsiai országok szintjéhez konvergál.
Az energiaintenzív iparágakban Európa egyértelműen hátrányba került Amerikával szemben, míg az ázsiai országokkal szemben a magasabb bérek jelentenek versenyhátrányt.
Gajda Mihály teljes írását a Concorde blog oldalán olvashatja.
Címlapkép: Pixabay
Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!